Schema.org Blueprints Experimental (1.0.0-alpha11) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Ativado

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Links
pt: Ligações

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Predefinido

en: High
pt: Alta

en: Low
pt: Baixa

en: View
pt: Mostrar

en: Audio
pt: Áudio

en: Text
pt: Texto

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Medium
pt: Médio

en: Desc
pt: Descendente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: author
pt: autor

en: Video
pt: Vídeo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo
