Schema.org Blueprints Experimental (1.0.0-alpha14) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Image
ja: 画像

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Block
ja: ブロック

en: Header
ja: ヘッダー

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Video
ja: ビデオ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
ja: コンテンツの追加・編集フォームで、このフィールドの下部に表示するユーザへの説明です。

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Development settings
ja: 開発設定

en: Editorial
ja: コンテンツ編集
