Search 404 (8.x-1.0-beta2) - en to da translation catalogue (18 entries)

en: Search
da: Søg

en: Settings
da: Indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Your search yielded no results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Search 404 settings
da: Indstillinger for "Search 404"

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
da: Den efterspurgte side findes ikke. For at hjælpe dig har vi søgt efter %keys.

en: Words to ignore
da: Ignorer ord

en: These words will be ignored from the search query. Separate words with a space, e.g.: "and or the".
da: Disse ord medtages ikke i søgningen. Adskil ord med mellemrum, f.eks.: "og eller den".

en: Extensions to ignore
da: Ignorer fil-endelser

en: These extensions will be ignored from the search query, e.g.: http://www.example.com/invalid/page.php will only search for "invalid page". Separate extensions with a space, e.g.: "htm html php". Do not include leading dot.
da: Disse endelser udelades fra forespørgslen. F.eks. vil http://www.example.com/invalid/page.php kun søge efter "invalid page". Adskil endelser med et mellemrum, f.eks.: "htm html php". Medtag ikke det første punktum.

en: Extensions to abort search
da: Endelser som afbryder søgning

en: A search will not be performed for a query ending in these extensions. Separate extensions with a space, e.g.: "gif jpg jpeg bmp png". Do not include leading dot.
da: Der foretages ikke en søgning ved forespørgsler med følgende endelser. Adskil endelser med mellemrum, f.eks. "gif jpg jpeg bmp png". Medtag ikke det indledende punktum.

en: This regular expression will be applied to filter all queries. The parts of the path that match the expression will be EXCLUDED from the search. You do NOT have to enclose the regex in forward slashes when defining the PCRE. e.g.: use "[foo]bar" instead of "/[foo]bar/". On how to use a PCRE Regex please refer <a href="http://php.net/pcre">PCRE pages in the PHP Manual</a>.
da: Dette regulære udtryk bruges til at filtrere alle forespørgsler. De dele af stien som matcher udtrykket UDELADES fra søgningen. Du behøver IKKE at medtage skråstregerne når du definerer din PCRE. Brug f.eks. "[foo]bar" i stedet for "/[foo]bar/".Se <a href="http://php.net/pcre">siderne om PCRE i PHP manualen</a> for yderligere information om regulære udtryk.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: Disable auto search
da: Déaktiver automatisk søgning

en: Disable automatically searching for the keywords when a page is not found and instead show the populated search form with the keywords. Useful for large sites to reduce server loads.
da: Déaktiver automatisk søgning efter nøgleord når en side ikke findes, og vis i stedet en søgeformular med nøgleordene. Nyttigt til at reducere serverbelastningen på store sites.

en: Saving this form will revert the 404 handling on the site to this module.
da: Dette modul overtager 404-håndteringen hvis du gemmer denne formular.

en: Configure searching for keywords from URLs that result in 404 errors.
da: Konfigurér søgning efter nøgleord fra URLer som resulterer i 404-fejl.
