Search API (8.x-1.0-alpha15) - en to ro translation catalogue (117 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: enabled
ro: activat

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Display settings
ro: Setări de afișare

en: none
ro: nimic

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Configure
ro: Configurează

en: Options
ro: Opțiuni

en: Done
ro: Gata

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Roles
ro: Roluri

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Count
ro: Contor

en: Maximum
ro: Maxim

en: Data Type
ro: Tipul datelor

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Desc
ro: Descendent

en: Transliteration
ro: Transilterație

en: String
ro: Șir text

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Save and edit
ro: Salvează și editează

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Tracker
ro: Urmărire

en: Sort by
ro: Sortare după

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Languages
ro: Limbi

en: First
ro: Primul

en: or
ro: sau

en: Read only
ro: Numai citire

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Hide
ro: Ascunde

en: Language code
ro: Codul limbii

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: empty
ro: gol

en: Offset
ro: Decalaj

en: contains
ro: conține

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: and
ro: și

en: field
ro: câmp

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Search index
ro: Index căutare

en: Sum
ro: Sumă

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: Is all of
ro: Este tot de

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: not
ro: nu

en: Break lock
ro: Rupeți blocajul

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: Minimum word length to index
ro: Lungimea minimă a cuvintelor indexate

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ro: Numărul de caractere necesar pentru ca un cuvânt să fie indexat. O valoare mai mică înseamnă o căutare mai bună dar şi o baza de date mai mare. Fiecare interogare conţine cel puţin un cuvânt care are această mărime sau mai mare.

en: Simple CJK handling
ro: Manipulare Simple CJK

en: Item ID
ro: ID-ul elementului

en: New field
ro: Câmp nou

en: URL field
ro: câmp URL

en: Node status
ro: Stare nod

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Machine name: @name
ro: Nume mașină: @name

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Administer Search API
ro: Administrați Căutarea API

en: Search API
ro: Căutare API

en: New field name
ro: Noul nume al câmpului

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Server ID
ro: ID-ul Serverului

en: Asc
ro: Ascendent

en: Content access
ro: Acces la conținut

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: Master
ro: Expert

en: Aggregation type
ro: Tip de agregare

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Bypass access checks
ro: Evitarea verificărilor de acces

en: You have unsaved changes.
ro: Aveți modificări nesalvate

en: Tracker settings
ro: Setări Tracker

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Create and configure search indexes and servers.
ro: Crearea și configurarea indexărilor și a serverelor de căutare.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ro: Prin ruperea acestei blocări, orice modificări nesalvate făcute de @user vor fi pierdute.
