Search API (8.x-1.0-beta2) - en to hi translation catalogue (87 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Roles
hi: भूमिका

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Processors
hi: प्रोसेसर

en: Desc
hi: अवरोही

en: General
hi: सामान्य

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Languages
hi: भाषायें

en: First
hi: पहला

en: Limit
hi: सीमा

en: or
hi: अथवा

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: empty
hi: खाली

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: and
hi: और

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundles
hi: बंडल

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: HTML filter
hi: एचटीएमएल फिल्टर

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई
