Search API (8.x-1.0-beta5) - en to th translation catalogue (71 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Status
th: สถานะ

en: Delete
th: ลบ

en: Value
th: ค่า

en: Type
th: ประเภท

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: all
th: ทั้งหมด

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: none
th: ไม่มี

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Total
th: ทั้งหมด

en: ID
th: ไอดี

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Separator
th: คั่น,แยก

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Never
th: ไม่เคย

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Count
th: จำนวน

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: General
th: ทั่วไป

en: String
th: ข้อความ

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: Limit
th: จำกัด

en: or
th: หรือ

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Hide
th: ซ่อน

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: and
th: และ

en: Boolean
th: บูลีน

en: Is one of
th: เป็นหนึ่งใน

en: Is empty (NULL)
th: ว่างเปล่า ( null )

en: not empty
th: ไม่ว่างเปล่า

en: Sum
th: ผลรวม

en: Is all of
th: เป็นทั้งหมดของ

en: Is none of
th: ไม่เป็นของ

en: not
th: ไม่

en: Edit field
th: แก้ไขฟิลด์

en: Minimum word length to index
th: ความยาวน้อยสุดของคำที่จะทำดัชนี

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
th: จำนวนตัวอักษรในคำที่ต้องการจัดทำดัชนี การตั้งตัวเลขน้อยหมายความว่าจะมีผลการค้นหาตามลำดับดีกว่าแต่ใช้ดาต้าเบสที่ใหญ่กว่า การค้นหาแต่ละครั้งต้องมีคำสำคัญอย่างน้อยหนึ่งคำซึ่งยาวเท่ากับตัวเลขนี้ (หรือมากกว่า)

en: Machine name: @name
th: ชื่อเครื่อง: @name

en: Is not empty (NOT NULL)
th: ไม่ว่างเปล่า (ไม่ NULL)

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: Content access
th: การเข้าถึงเนื้อหา

en: You have unsaved changes.
th: คุณมีการเปลี่ยนแปลงลำดับสินค้ากรุณากดปุ่มอัพเดทข้อมูล
