Search API (8.x-1.0-rc2) - en to da translation catalogue (141 entries)

en: Title
da: Titel

en: enabled
da: aktiveret

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: all
da: alle

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Total
da: I alt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Options
da: Valg

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Done
da: Færdig

en: Page
da: Side

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Roles
da: Roller

en: Field ID
da: Felt ID

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Count
da: Antal

en: Maximum
da: Maksimum

en: Data Type
da: Datatype

en: Processors
da: Behandlere

en: Desc
da: Faldende

en: Transliteration
da: Translitteration

en: General
da: Generelt

en: String
da: Tekst

en: Last
da: Sidste

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Operator
da: Operand

en: Integer
da: Heltal

en: Tracker
da: Følg

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Languages
da: Sprog

en: First
da: Første

en: Limit
da: Grænse

en: Server name
da: Servernavn

en: or
da: eller

en: Read only
da: Læse

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Stopwords
da: Stopord

en: Apply
da: Udfør

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Index
da: Indeks

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Exception
da: Undtagelse

en: Hide
da: Skjul

en: Language code
da: Sprogkode

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Add server
da: Tilføj server

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: empty
da: tom

en: Offset
da: Forskydning

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Search content
da: Søg indhold

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: and
da: og

en: Index name
da: Indeksnavn

en: field
da: felt

en: Cache options
da: Indstillinger for cache

en: Relevance
da: Relevans

en: User roles
da: Brugerroller

en: Supported
da: Understøttet

en: Display type
da: Display-type

en: Boolean
da: Boolsk

en: Is one of
da: Er en af

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Search index
da: Søgeindex

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
da: Antal tegn et ord skal indeholde for at blive indekseret. Et lille antal betyder bedre søgeresultater, men også en større database. Hver forespørgsel skal indeholde mindst ét ord af denne længde (eller længere).

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: Item ID
da: Element-ID

en: Indexed
da: Indekserede

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: More like this
da: Relateret indhold

en: URL field
da: URL-felt

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Save and add fields
da: Gem og tilføj felter

en: Machine name: @name
da: Maskinnavn: @name

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: Asc
da: Stigende

en: Content access
da: Indholdsadgang

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: Search indexes
da: Søge indeks

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: Contains all of these words
da: Indeholder alle disse ord

en: Contains none of these words
da: Indeholder ingen af disse ord

[ctx: items to index]
en: all
da: alle

en: Tracker settings
da: Tracker

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
da: Bryder du låsen mister @user alle ændringer, som ikke er blevet gemt.
