Search API (8.x-1.0-rc4) - en to fr translation catalogue (425 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: all
fr: tout

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Done
fr: Terminé

en: Database
fr: Base de données

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Field ID
fr: identifiant (ID) de champ

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Count
fr: Décompte

en: Data Type
fr: Type de données

en: Processors
fr: Processeurs

en: Transliteration
fr: Translittération

en: General
fr: Général

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Last
fr: Dernier

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Operator
fr: Opérateur

en: Integer
fr: Entier

en: Tracker
fr: Suivi

en: Sort by
fr: Trier par

en: Processor settings
fr: Paramètres du processeur

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Languages
fr: Langues

en: First
fr: Premier

en: Limit
fr: Limite

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Role filter
fr: Filtre des rôles

en: or
fr: ou

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Stopwords
fr: Mots à exclure

en: Remove field
fr: Retirer le champ

en: Decimal
fr: Décimal

en: Hide
fr: Masquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Add server
fr: Ajouter un serveur

en: Server
fr: Serveur

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: empty
fr: vide

en: Offset
fr: Décalage

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Item language
fr: Langue de l'élément

en: Search content
fr: Rechercher dans le contenu

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Data types
fr: Types de données

en: and
fr: et

en: Index name
fr: Nom de l'index

en: field
fr: champ

en: Character set
fr: Jeu de caractères

en: Cache options
fr: Options de mise en cache

en: Relevance
fr: Pertinence

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Supported
fr: Pris en charge

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundles
fr: Types

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Sum
fr: Somme

en: Display method
fr: Méthode d'affichage

en: Cancel changes
fr: Annuler les modifications

en: Cron batch size
fr: Taille des lots de la tâche planifiée (cron)

en: Database Server
fr: Serveur de base de données

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Break lock
fr: Rompre le verrou

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: HTML filter
fr: Filtre HTML

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Minimum word length to index
fr: Taille minimale des mots à indexer

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fr: Le nombre de caractères qu'un mot doit avoir pour être indexé. Un paramètre plus faible signifie un meilleur classement des résultats de recherche, mais aussi une base de données plus grande. Chaque recherche doit contenir au moins un mot clé de cette taille (ou plus grand).

en: Simple CJK handling
fr: Gestion CJK simple

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Indexed
fr: Indexé

en: Minimum word length
fr: Longueur minimale de mot

en: More like this
fr: Plus de résultats similaires

en: The changes were successfully saved.
fr: Les changements ont été enregistrés avec succès.

en: Add index
fr: Ajouter un index

en: URL field
fr: Champ URL

en: Highlight
fr: Surligner

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Save and add fields
fr: Enregistrer et ajouter les champs

en: Machine name: @name
fr: Nom système : @name

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Autocomplete settings
fr: Paramètres d'autocomplétion

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Execute now
fr: Exécuter maintenant

en: Server description
fr: Description du serveur

en: No values were changed.
fr: Aucune valeur n'a été changée.

en: Index description
fr: Description de l'index

en: Index options
fr: Options de l'index

en: Indexed fields
fr: Champs indexés

en: Index now
fr: Indexer maintenant

en: Couldn't index items. Check the logs for details.
fr: Impossible d'indexer les éléments. Consulter les journaux pour plus de détails.

en: Add fields
fr: Ajouter des champs

en: Successfully indexed 1 item. | Successfully indexed @count items.
fr[0]: 1 élément indexé avec succès.
fr[1]: @count éléments indexés avec succès

en: Administer Search API
fr: Administrer Search API

en: Create and configure Search API servers and indexes.
fr: Créer et configurer les serveurs et les index de Search API.

en: Search server
fr: Serveur de recherche

en: Adds the item's URL to the indexed data.
fr: Ajoute l'URL de l'élément aux données indexées.

en: Ignore case
fr: Ignorer la casse

en: Tokenizer
fr: Générateur de jetons (Tokenizer)

en: Fulltext
fr: Texte intégral

en: No valid search keys were present in the query.
fr: Aucune clé de recherche valide n'était présente dans la requête.

en: Offers an implementation of the Search API that uses database tables for indexing content.
fr: Offre une implémentation de Search API qui utilise des tables de base de données pour indexer le contenu.

en: Index title attribute
fr: Indexer l'attribut title

en: If set, the contents of title attributes will be indexed.
fr: Si coché, les contenus des attributs title seront indexés.

en: Index alt attribute
fr: Indexer l'attribut alt

en: Tag boosts
fr: Renforcements de balise

en: Direct query
fr: Requête directe

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Searched fields
fr: Champs utilisés pour la recherche

en: Select the fields that will be searched. If no fields are selected, all available fulltext fields will be searched.
fr: Sélectionner les champs à utiliser pour la recherche. Si aucun champ n'est sélectionné, tous les champs plein texte disponibles seront utilisés.

en: Index ID
fr: Identifiant (ID) d'index

en: Link to item
fr: Lien vers l'élément

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Search several or all fulltext fields at once.
fr: Rechercher sur plusieurs ou tous les champs texte en même temps.

en: Search API Query
fr: Requête Search API

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: Render settings
fr: Paramètres de rendu

en: Server ID
fr: ID du serveur

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Unknown facet field @field.
fr: Champ de facette @field inconnu.

en: Contained fields
fr: Champs contenus

en: If set, the alternative text of images will be indexed.
fr: Si coché, les textes alternatifs des images seront indexés.

en: The entered text is no valid regular expression.
fr: Le texte saisi n'est pas une expression régulière valide.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: Master
fr: Principal

en: Index items immediately
fr: Indexer les éléments immédiatement

en: Aggregated fields
fr: Champs agrégés

en: Find similar content.
fr: Trouver du contenu similaire.

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: A @type aggregation of the following fields: @fields.
fr: Une agrégation de type @type des champs suivants : @fields.

en: Task type
fr: Type de tâche

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Datasource
fr: Source de données

en: Index status
fr: Statut de l'index

en: Do not write to this index or track the status of items in this index.
fr: Ne pas d'écrire sur cet index ou suivre le statut des éléments dans cet index.

en: Index hierarchy
fr: Hiérarchie de l'index

en: Bypass access checks
fr: Outrepasser les vérifications d'accès

en: Node access information
fr: Information d'accès du nœud.

en: Data needed to apply node access.
fr: Les données requises pour appliquer l'accès au nœud.

en: Search indexes
fr: Indexes de recherche

en: Data sources
fr: Sources de données

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle les résultats bruts de la requête doivent être mis en cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle le rendu HTML doit être mis en cache.

en: Number of items to index
fr: Nombre d'éléments à indexer

en: An error occurred while trying to index items. Check the logs for details.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d'indexation des éléments. Consulter les journaux pour plus de détails.

en: Concatenation
fr: Concaténation

en: Suggest additional words
fr: Proposer des mots supplémentaires

en: Parse mode
fr: Mode d'analyse

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: Contains all of these words
fr: Contient tous ces mots

en: Contains any of these words
fr: Contient n'importe lequel de ces mots

en: Contains none of these words
fr: Ne contient aucun de ces mots

en: Suggest word endings
fr: Proposer des terminaisons de mots

en: Suggest additional words the user might want to search for.
fr: Suggérer des mots supplémentaires que l'utilisateur pourrait vouloir rechercher.

en: Highlighting prefix
fr: Surligner le préfixe

en: Highlighting suffix
fr: Surligner le suffixe

en: Create excerpt
fr: Créer un extrait

en: Excerpt length
fr: Longueur de l'extrait

en: Search Content
fr: Rechercher du contenu

en: Delete all indexed data on this server
fr: Supprimer toutes les données indexées sur ce serveur

en: No items will be indexed during cron runs.
fr: Aucun élément ne sera indexé lors de l’exécution de la tâche planifiée (cron).

en: @indexed/@total indexed
fr: @indexed/@total indexé

en: Server index status
fr: État du serveur d'indexation

[ctx: items to index]
en: all
fr: tous

en: Index @limit items in batches of @batch_size items
fr: Indexer @limit éléments par groupes de @batch_size éléments

en: Queue all items for reindexing
fr: Mettre tous les éléments en file d'attente pour réindexation

en: Clear all indexed data
fr: Purger toutes les données indexées

en: During cron runs, 1 item will be indexed per batch. | During cron runs, @count items will be indexed per batch.
fr[0]: Lors de l'exécution de la tâche planifiée (cron), 1 élément sera indexé par lot.
fr[1]: Lors de l'exécution de la tâche planifiée (cron), @count éléments seront indexés par lot.

en: Indexed @num items for index %name.
fr: @num éléments indexés pour l'index %name.

en: Minimum keyword length
fr: Longueur minimale des mots clés

en: Exclude fields from excerpt
fr: Exclure des champs de l'extrait

en: Tracker settings
fr: Paramètres du suivi

en: @label referenced from @field_name
fr: @label référencé depuis @field_name

en: @field_name: @label
fr: @field_name : @label

en: Search API settings
fr: Paramètres de Search API

en: Autocomplete suggestions
fr: Suggestions d'autocomplétion

en: Backend class
fr: Type de backend

en: Invalid or missing datasource plugin: %datasource_id
fr: Plugin de source de données invalide ou manquant : %datasource_id

en: Invalid or missing tracker plugin: %tracker_id
fr: Plugin de suivi non valide ou manquant : %tracker_id

en: Create and configure search indexes and servers.
fr: Créer et configurer des index et des serveurs de recherche.

en: Entity datasource configuration
fr: Configuration de la source de données de l'entité.

en: The selected fields
fr: Les champs sélectionnés

en: Selected field
fr: Champ sélectionné

en: The selected roles
fr: Les rôles sélectionnés

en: The user roles which will be active when the entity is rendered
fr: Les rôles utilisateur qui seront actifs lors du rendu de l'entité

en: The role name
fr: Le nom du rôle

en: Regular expression for spaces
fr: Expression régulière pour les espaces

en: Defines the minimum word size
fr: Définit la longueur minimale des mots

en: Search API DB settings
fr: Paramètres de Search API Database Search

en: Name of the database we are connecting to
fr: Nom de la base de données à laquelle se connecter

en: Completed about @percentage% of the indexing operation (@current of @total).
fr: Environ @percentage% de l'opération d'indexation ont été réalisés (@current sur @total).

en: An error occurred during indexing: @message
fr: Une erreur s'est produite lors de l'indexation : @message

en: 1 item could not be indexed. Check the logs for details. | @count items could not be indexed. Check the logs for details.
fr[0]: 1 élément n'a pas pu être indexé. Consulter les journaux pour plus de détails.
fr[1]: @count éléments n'ont pas pu être indexés. Consulter les journaux pour plus de détails.

en: ID: @name
fr: Identifiant (ID) : @name

en: Indexes not currently associated with any server
fr: Index qui ne sont actuellement associés à aucun serveur

en: My backend
fr: Mon backend

en: Searches with SuperSearch™.
fr: Recherches avec SuperSearch™.

en: The search index %name has been enabled.
fr: L'index de recherche %name a été activé.

en: The search server %name has been enabled.
fr: Le serveur de recherche %name a été activé.

en: My datasource
fr: Ma source de données

en: Are you sure you want to clear the indexed data for the search index %name?
fr: Voulez-vous vraiment effacer les données indexées pour l'index de recherche %name ?

en: Are you sure you want to delete the search index %name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'index de recherche %name ?

en: The search index %name has been removed.
fr: L'index de recherche %name a été supprimé.

en: Are you sure you want to disable the search index %name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver l'index de recherche %name ?

en: Searches on this index will stop working. Indexed data will be deleted from the server and will need to be reindexed when the index is enabled again.
fr: Les recherches sur cet index cesseront de fonctionner. Les données indexées seront supprimées du serveur et devront être ré-indexées lorsque l'index sera réactivé.

en: The search index %name has been disabled.
fr: L'index de recherche %name a été désactivé.

en: Manage fields for search index %label
fr: Gérer les champs pour l'index de recherche %label

en: Weight for processor %title
fr: Le poids du processeur %title

en: Add search index
fr: Ajouter un index de recherche

en: Edit search index %label
fr: Modifier l'index de recherche %label

en: Please configure the used datasources.
fr: Veuillez configurer la source de données utilisée.

en: - No server -
fr: - Aucun serveur -

en: Only enabled indexes can be used for indexing and searching. This setting will only take effect if the selected server is also enabled.
fr: Seuls les index actifs peuvent être utilisés pour l'indexation et la recherche. Ce paramètre ne prendra effet que si le serveur sélectionné est aussi actif.

en: Configure the %datasource datasource
fr: Configurer la source de données %datasource

en: Are you sure you want to reindex the search index %name?
fr: Voulez-vous vraiment ré-indexer l'index de recherche %name ?

en: The search index %name was successfully reindexed.
fr: L'index de recherche %name a été ré-indexé avec succès.

en: Failed to reindex items for the search index %name.
fr: Échec de la ré-indexation des éléments pour l'index de recherche %name.

en: Are you sure you want to clear all indexed data from the search server %name?
fr: Voulez-vous vraiment purger toutes les données du serveur de recherche %name ?

en: All indexed data was successfully deleted from the server.
fr: Toutes les données indexées ont été supprimées avec succès du serveur.

en: Deleting a server will disable all its indexes and their searches.
fr: La suppression d'un serveur désactivera tous ses index et leurs recherches.

en: The search server %name has been deleted.
fr: Le serveur de recherche %name a été supprimé.

en: Are you sure you want to disable the search server %name?
fr: Voulez-vous vraiment désactiver le serveur de recherche %name ?

en: The search server %name has been disabled.
fr: Le serveur de recherche %name a été désactivé.

en: Add search server
fr: Ajouter un serveur de recherche

en: Edit search server %label
fr: Modifier le serveur de recherche %label

en: Enter the displayed name for the server.
fr: Saisir le nom affiché pour le serveur.

en: Only enabled servers can index items or execute searches.
fr: Seuls les serveurs actifs peuvent indexer des éléments et exécuter des recherches.

en: Enter a description for the server.
fr: Saisir la description du serveur.

en: Choose a backend to use for this server.
fr: Choisir un backend à utiliser avec ce serveur.

en: Configure %plugin backend
fr: Configurer le backend %plugin

en: The backend plugin is missing or invalid.
fr: Le plugin du backend est manquant ou invalide.

en: The server was successfully saved.
fr: Le serveur a été enregistré avec succès.

en: The server could not be saved.
fr: Le serveur n'a pas pu être enregistré.

en: All except those selected
fr: Tous sauf ceux sélectionnés

en: None except those selected
fr: Aucun sauf ceux sélectionnés

en: Provides %entity_type entities for indexing and searching.
fr: Fournit des entités %entity_type pour l'indexation et la recherche.

en: Ignore characters
fr: Ignorer les caractères

en: Rendered item
fr: Élément rendu

en: The query will be generated and run using the Search API.
fr: La requête sera générée et exécutée à l'aide de Search API..

en: This datasource doesn't have any view modes available. It is therefore not possible to display results of this datasource using this row plugin.
fr: Cette source de données n'a aucun mode n'affichage disponible. Il n'est par conséquent pas possible d'afficher les résultats de cette source de données en utilisant ce plugin de ligne.

en: Failed to load item %item_id in view %view.
fr: Échec du chargement de l'élément %item_id dans la vue %view.

en: My Processor
fr: Mon processeur

en: Does … something.
fr: Fait... quelque chose.

en: Search API query
fr: Requête Search API

en: Minimum search string length
fr: Taille minimale de chaîne de caractères à rechercher

en: Fields to search on
fr: Champs dans lesquels effectuer la recherche

en: Suggest suffix
fr: Suggérer des suffix

en: Suggest words
fr: Suggérer des mots

en: The processor's weights for the different processing stages
fr: Les poids des processeurs pour les différentes étapes du traitement

en: The processor's weight for this stage
fr: Le poid du processeur pour cette étape

en: The relevance of this search result with respect to the query
fr: La pertinence de ce résultat de recherche par rapport à la requête

en: The search result excerpted to show found search terms
fr: Le résultat de la recherche extrait pour afficher les termes de recherche trouvés

en: Defines whether returned fields should be highlighted (always/if returned/never).
fr: Définit si les champs retournés doivent être mis en surbrillance (toujours/si retournés/jamais).

en: The selected view modes for each datasource, by bundle
fr: Les modes d'affichage sélectionnés pour chaque source de données, par paquet

en: The selected view modes for the datasource, by bundle
fr: Les modes d'affichage sélectionnés pour la source de données, par paquet

en: View modes for each datasource
fr: Modes d'affichage pour chaque source de données

en: View mode for the specific bundle
fr: Mode d'affichage pour ce paquet spécifique

en: Database Search Defaults
fr: Paramètres par défaut de Database Search

en: The minimum number of characters a word must consist of to be indexed
fr: Le nombre minimum de caractères qu'un mot doit comprendre pour être indexé

en: My data type
fr: Mon type de données

en: Exposes my custom items as a datasource.
fr: Expose mes éléments personnalisés comme source de données.

en: Default View mode for datasource %name
fr: Mode d'affichage par défaut pour la source de données %name

en: The keyword to look for.
fr: Le mot-clé à rechercher.

en: Default content index
fr: Index de contenu par défaut

en: Default content index created by the Database Search Defaults module
fr: Index de contenu par défaut créé par le module Database Search Defaults

en: Default database server created by the Database Search Defaults module
fr: Serveur d'indexation en base de données par défaut créé par le module Database Search Defaults

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
fr: En dévérouillant, toutes les modifications non enregistrées et effectuées par @user seront perdues.

en: Error while checking server index status: @message
fr: Erreur lors de la vérification de l'état de l'index du serveur: @message

en: enabled (<a href=":url">disable</a>)
fr: activé (<a href=":url">désactiver</a>)

en: disabled (<a href=":url">enable</a>)
fr: désactivé (<a href=":url">activer</a>)

en: There is 1 item indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>) | There are @count items indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>)
fr[0]: 1 élément est indexé sur le serveur pour cet index. (<a href=":url">Plus d'informations</a>)
fr[1]: @count éléments sont indexés sur le serveur pour cet index. (<a href=":url">Plus d'informations</a>)

en: The selected languages
fr: Les langues sélectionnées

en: The datasource ID of the field
fr: Identifiant (ID) de la source de données

en: The data type of the field
fr: Le type de donnée du champ

en: The type of the aggregation
fr: Le type de l'agrégation

en: Search API rendered item
fr: Élément rendu par Search API

en: Search API datasource
fr: Source de données Search API

en: The field %field is locked and cannot be removed.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut être retiré.

en: Add fields to index %index
fr: Ajouter des champs à l'index %index

en: Field %label was added to the index.
fr: Le champ %label a été ajouté à l'index.

en: The indexing workflow was successfully edited.
fr: Le flux de travail d'indexation a été modifié avec succès.

en: Use the @name search index for filtering and retrieving data.
fr: Utiliser l'index de recherche @name pour filtrer et récupérer les données.

en: (No description available)
fr: (Aucun description disponible)

en: @datasource datasource
fr: Source de données @datasource

en: @field (indexed field)
fr: @field (champ indexé)

en: Datasource settings
fr: Paramètres de la source de données

en: Search API standard
fr: Standard Search API

en: Handling of multiple values
fr: Gestion des valeurs multiples

en: Separator for multiple values
fr: Séparateur des valeurs multiples

en: Use entity field rendering
fr: Utilisation du rendu du champs d'entité

en: Pluralized strings
fr: Chaînes de caractères pluralisées

en: Singular/Plural string
fr: Chaîne de caractères au singulier/pluriel

en: Fallback data type
fr: Type de données de repli

en: Minimum length of indexed words
fr: Longueur minimale des mots indexés

en: Contains integer values.
fr: Contient des valeurs entières.

en: Fulltext fields are analyzed fields which are made available for fulltext search. This data type should be used for any fields (usually with free text input by users) which you want to search for individual words.
fr: Les champs de texte intégral (fulltext) sont des champs analysés qui sont rendus disponibles pour la recherche de texte intégral. Ce type de données devrait être utilisé pour tous les champs (généralement avec de la saisie de texte libre par les utilisateurs) pour lesquels vous souhaitez rechercher des mots individuels.

en: The item's language
fr: La langue de l'élément

en: Conjunction
fr: Conjonction

en: My display
fr: Mon affichage

en: Execute tasks now
fr: Exécuter les tâches maintenant

en: There is currently @count task pending for this server. | There are currently @count tasks pending for this server.
fr[0]: Il y a actuellement @count tâche en attente pour ce serveur.
fr[1]: Il y a actuellement @count tâches en attente pour ce serveur.

en: Which bundles should be indexed?
fr: Quels paquets doivent être indexés ?

en: Which languages should be indexed?
fr: Quelles langues doivent être indexées ?

en: View %view_name, display %display_title
fr: Vue %view_name, affichage %display_title

en: List all search indexes.
fr: Lister tous les indexes de recherche.

en: Alias to list all search indexes.
fr: Alias pour lister tous les indexes de recherche.

en: Enable all disabled indexes.
fr: Activer tous les indexes désactivés.

en: Alias to enable all disabled indexes.
fr: Alias pour activer tous les indexes désactivés.

en: Disable all enabled indexes.
fr: Désactiver tous les indexes activés.

en: Alias to disable all enabled indexes.
fr: Alias pour désactiver tous les indexes activés.

en: Show the status of all search indexes.
fr: Afficher le statut de tous les index de recherche.

en: Alias to show the status of all search indexes.
fr: Alias pour afficher le statut de tous les index de recherche.

en: Schedule all search indexes for reindexing.
fr: Programmer tous les index pour la réindexation.

en: Clear all search indexes.
fr: Vider tous les index de recherche.

en: Alias to clear all search indexes.
fr: Alias pour purger tous les index de recherche.

en: List all search servers.
fr: Lister tous les serveurs de recherche.

en: Alias to list all search servers.
fr: Alias pour lister tous les serveurs de recherche.

en: % Complete
fr: Terminer

en: The server was enabled successfully.
fr: Le serveur a été activé avec succès.

en: Enable the search index with the ID @name.
fr: Activer l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Alias to enable the search index with the ID @name.
fr: Alias pour activer l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Disable the search index with the ID @name.
fr: Désactiver l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Alias to disable the search index with the ID @name.
fr: Alias pour désactiver l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Show the status of the search index with the ID @name.
fr: Afficher le statut de l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Index all items for all enabled indexes.
fr: Indexer tous les éléments de tous les indexes activés.

en: Alias to index all items for all enabled indexes.
fr: Alias pour indexer tous les éléments de tous les indexes activés.

en: Index all items for the index with the ID @name.
fr: Indexer tous les éléments de l'index dont l'identifiant (ID) est @name.

en: Index a maximum number of @limit items for the index with the ID @name.
fr: Indexer un nombre maximum de @limit éléments pour l'index d'identifiant (ID) @name.

en: Index a maximum number of @limit items (@batch_size items per batch run) for the index with the ID @name.
fr: Indexer un nombre maximum de @limit éléments (@batch_size éléments par traitement par lots) pour l'index d'identifiant (ID) @name.

en: The number of items to index. Set to 0 to index all items. Defaults to 0 (index all).
fr: Nombre d'éléments à indexer. Définir à 0 pour indexer tous les éléments. Valeur par défaut à 0 (tout indexer).

en: Schedule the search index with the ID @name for reindexing.
fr: Programmer la réindexation de l'index de recherche d'identifiant (ID) @name.

en: Clear the search index with the ID @name.
fr: Purger l'index de recherche possédant l'identifiant (ID) @name.

en: Enable the @server search server.
fr: Activer le serveur de recherche @server.

en: Alias to enable the @server search server.
fr: Alias pour activer le serveur de recherche @server.

en: Disable the @server search server.
fr: Désactiver le serveur de recherche @server.

en: Alias to disable the @server search server.
fr: Alias pour désactiver le serveur de recherche @server.

en: Set the @index index to used the @server server.
fr: Définir le serveur @server à utiliser pour l'index @index.

en: The index @index is up to date.
fr: L'index @index est à jour.

en: Found @remaining items to index for @index. Indexing @limit items.
fr: Il reste @remaining items à indexer dans @index. Indexer @limit items.

en: Indexing a maximum number of @limit items (@batch_size items per batch run) for the index '@index'.
fr: Indexation d'un nombre maximum de @limit items (@batch_size item par lot) pour l'index @index.

en: Default field configuration
fr: Configuration par défaut du champ

en: The properties to be aggregated
fr: Propriétés à aggréger

en: Task data
fr: Données de la tâche

en: Search task
fr: Tâche de recherche

en: It is recommended not to use this processor with the selected server.
fr: Il est recommandé de ne pas utiliser ce processeur avec le serveur sélectionné.

en: Processor %id specifies a non-existing class %class.
fr: Le processeur %id spécifie la classe inexistante %class.

en: Single phrase
fr: Phrase unique

en: Multiple words
fr: Plusieurs mots

en: Aggregated field
fr: Champ agrégé

en: An aggregation of multiple other fields.
fr: Une agrégation de plusieurs autres champs.

en: Exclude certain fulltext fields from being included in the excerpt.
fr: Exclure certains champs texte intégral (fulltext) pour qu'ils ne soient pas inclus dans l'extrait.

en: The machine name of an index
fr: Le nom machine de l'index

en: The machine name of a server
fr: Le nom machine du serveur

en: The number of items to index per batch run. Set to 0 to index all items at once. Defaults to the "!batch_size_label" setting of the index.
fr: Nombre d'éléments à indexer par traitement par lots. Définir à 0 pour indexer tous les éléments en une seule passe. Si non spécifié, la valeur de repli est alors celle du paramètre "!batch_size_label" de l'index.

en: Below is a list of indexes grouped by the server they are associated with. A server is the definition of the actual indexing, querying and storage engine (for example, an Apache Solr server, the database, …). An index defines the indexed content (for example, all content and all comments on "Article" posts).
fr: Ci-dessous se trouve une liste d'index regroupés en fonction du serveur auquel ils sont associés. Un serveur est la définition du moteur d'indexation, de requête et de stockage réellement utilisé (par exemple, un serveur Apache Solr, la base de données, …). Un index définit le contenu indexé (par exemple, tout le contenu et tous les commentaires sur les contributions de type "Article").

en: You can choose the view modes to use for rendering the items of different datasources and bundles. We recommend using a dedicated view mode (for example, the "Search index" view mode available by default for content) to make sure that only relevant data (especially no field labels) will be included in the index.
fr: Vous pouvez choisir les modes d'affichage à utiliser pour afficher les éléments de différents sources de données et paquets. Nous recommandons d'utiliser un mode d'affichage dédié (par exemple le mode d'affichage "Index de recherche" disponible par défaut pour les contenus) afin de vous assurer que seules les données pertinentes (surtout sans libellés de champs) seront incluses dans l'index.

en: Start indexing now
fr: Démarrer l'indexation immédiatement

en: No fields have been added for this datasource.
fr: Aucun champ n'a été ajouté à cette source de données.

en: Time-based caching (Search API)
fr: Mise en cache basée sur le temps (Search API)

en: Tag-based caching (Search API)
fr: Mise en cache basée sur les étiquettes (Search API)

en: All indexed data for this index will be deleted from the search server. Searches on this index will not return any results until items are reindexed. This action cannot be undone.
fr: Toutes les données indexées pour cet index seront supprimées du serveur de recherche. Les recherches sur cet index ne renverront aucun résultat tant qu'ils ne seront pas ré-indexés. Cette action est irréversible.

en: This will queue all items on this index for reindexing. Previously indexed data will remain on the search server, so searches on this index will continue to yield results.
fr: Cela mettra en file d'attente tous les éléments de cet index pour réindexation. Les données précédemment indexées resteront sur le serveur de recherche, de sorte que les recherches sur cet index continueront à renvoyer des résultats.

en: Add or edit a Search API server
fr: Ajouter ou modifier un serveur Search API

en: Adding or editing a Server
fr: Ajouter ou modifier un serveur

en: This form can be used to edit an existing server or add a new server to your site. Servers will hold your indexed data.
fr: Ce formulaire peut être utilisé pour modifier un serveur existant ou ajouter un nouveau serveur à votre site. Les serveurs conserveront vos données indexées.

en: Enter a name to identify this server. For example, "Solr server". This will only be displayed in the admin user interface.
fr: Saisir un nom pour identifier ce serveur. Par exemple, "Serveur Solr". Ceci ne sera affiché que dans l'interface d'administration.

en: Optionally, enter a description to explain the function of the server in more detail. This will only be displayed in the admin user interface.
fr: Éventuellement, saisir une description pour expliquer plus en détail la fonction du serveur. Ceci ne sera affiché que dans l'interface d'administration.

en: Server backend
fr: Type de backend du serveur

en: Servers can be based on different technologies. These are called "backends". A server uses exactly one backend and cannot change it later. You can make the "Database" backend available by enabling the "Database Search" module. Another very common backend is <a href="https://www.drupal.org/project/search_api_solr">"Solr"</a>, which requires to be set up separately.
fr: Les serveurs peuvent être basés sur différentes technologies. Celles-ci sont appelées "backends". Un serveur utilise exactement un backend et ne peut pas en changer ultérieurement. Vous pouvez rendre disponible le backend "Base de données" en activant le module "Database Search". Un autre backend très courant est <a href="https://www.drupal.org/project/search_api_solr">"Solr"</a>, qui doit être configuré séparément.

en: Information about a server
fr: Informations sur un serveur

en: This page shows a summary of a search server.
fr: Cette page affiche le résumé d'un serveur de recherche.

en: Shows whether the server is currently enabled or disabled.
fr: Indique si le serveur est actuellement activé ou désactivé.

en: The backend plugin used for this server. The backend plugin determines how items are indexed and searched – for example, using the database or an Apache Solr server.
fr: Le plugin de backend utilisé pour ce serveur. Le plugin de backend détermine comment les éléments sont indexés et recherchés — par exemple, en utilisant la base de données ou un serveur Apache Solr.

en: Lists all search indexes that are attached to this server.
fr: Répertorie tous les index de recherche qui sont rattachés à ce serveur.

en: Delete all indexed data
fr: Supprimer toutes les données indexées

en: This will permanently remove all data currently indexed on this server for indexes that aren't read-only. Items are queued for reindexing. Until reindexing occurs, searches for the affected indexes will not return any results.
fr: Ceci retirera définitivement toutes les données actuellement indexées sur ce serveur pour les index qui ne sont pas en lecture seule. Les éléments sont mis en attente pour la réindexation. Jusqu'à ce que la réindexation se produise, les recherches pour les index concernés ne renverront aucun résultat.

en: Please enter some keywords to search.
fr: Veuillez saisir quelques mots-clés pour effectuer la recherche.

en: Displaying results @start - @end of @total
fr: Affichage des résultats @start - @end sur @total
