Search API (8.x-1.20) - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Display settings
ja: 表示設定

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Total
ja: 合計

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Done
ja: 完了

en: Page
ja: ページ

en: Database
ja: データベース

en: Module
ja: モジュール

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Field ID
ja: フィールドID

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Maximum
ja: 最大

en: Data Type
ja: データ タイプ

en: Id
ja: ID

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Ignore
ja: 無視

en: String
ja: 文字列

en: Last
ja: 最後

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Integer
ja: 整数

en: Duration
ja: 期間

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Languages
ja: 言語

en: First
ja: 最初

en: Limit
ja: 制限

en: Search fields
ja: 検索フィールド

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: or
ja: または

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Remove field
ja: フィールドを削除

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Index
ja: インデックス

en: Exceptions
ja: 例外

en: Exception
ja: 例外

en: Hide
ja: 非表示

en: Language code
ja: 言語コード

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja: @count文字以上のキーワードを、最低でも1つは入力してください。

en: Server
ja: サーバー

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Node access
ja: ノードアクセス

en: product
ja: 商品

en: empty
ja: 空

en: Offset
ja: オフセット

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Search content
ja: コンテンツの検索

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: and
ja: かつ

en: Index name
ja: インデックス名

en: field
ja: フィールド

en: Cache options
ja: キャッシュオプション

en: Relevance
ja: 関連度

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Display type
ja: 表示形式

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundles
ja: バンドル

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Sum
ja: 合計

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: HTML filter
ja: HTMLフィルター

en: Edit field
ja: フィールドの編集

en: Minimum word length to index
ja: インデックス付けをする単語の最小文字数

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ja: インデックス付けをする単語に必要な最小文字数を入力してください。 文字数が少ないほど検索キーワードのヒット率は上がりますが、それに比例してデータベースの使用量が増大します。 また、この文字数は検索可能なキーワードの最小文字数にもなります。 例えば <b>5</b> を指定した場合、検索する際のキーワードに最低でも1つは、5文字以上のものを含むことが必須となります

en: Simple CJK handling
ja: 簡易CJK処理

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Indexed
ja: インデックス済

en: The changes were successfully saved.
ja: 変更が保存されました。

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Save and add fields
ja: 保存しフィールドを追加

en: Machine name: @name
ja: システム内部名称: @name

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: Master
ja: マスター

en: Index items immediately
ja: 即座にインデックスする

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Datasource
ja: データソース

en: Index status
ja: インデックスのステータス

en: Do not write to this index or track the status of items in this index.
ja: このインデックスへの書き込み、もしくはこのインデックスへのアイテムのステータスのトラッキングを行わないようにします。

en: Bypass access checks
ja: アクセス権限チェックをパス

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ja: 未加工のクエリ結果をキャッシュする時間（秒）。

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ja: レンダリングされたHTML出力をキャッシュする時間（秒）。

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: Allows users to apply an action to one or more items.
ja: 一つ以上のアクションの適用を許可する。

en: Update this item
ja: このアイテムを更新

en: Server index status
ja: サーバーのインデックス状況

en: Index @limit items in batches of @batch_size items
ja: @limit 個のアイテムを @batch_size 個ごとのバッチ処理でインデックスする

en: Queue all items for reindexing
ja: 全てのアイテムをインデックス待ちの状態にする

en: Clear all indexed data
ja: 全てのインデックスデータを削除する

en: Tracker settings
ja: トラッカーの設定

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: Enter the displayed name for the index.
ja: このインデックスの表示名を入力してください。

en: Select the server this index should use. Indexes cannot be enabled without a connection to a valid, enabled server.
ja: このインデックスが使用するサーバーを選択してください。利用可能なサーバーへの接続が無くてはインデックスを行うことはできません。

en: Only enabled indexes can be used for indexing and searching. This setting will only take effect if the selected server is also enabled.
ja: インデックスや検索に使うにはインデックスを有効化する必要があります。この設定はサーバーも有効化されている場合のみ有効になります。

en: Enter a description for the index.
ja: このインデックスの説明を入力してください。

en: Configure the %datasource datasource
ja: データソース %datasource の構成

en: Are you sure you want to clear all indexed data from the search server %name?
ja: 本当に全てのインデックスデータを検索サーバー%nameから削除しますか？

en: All except those selected
ja: 選択したもの以外

en: Provides %entity_type entities for indexing and searching.
ja: %entity_typeエンティティに対してインデックスと検索を行います。

en: Provides links to perform entity operations.
ja: エンティティの操作を行うリンクを提供します。

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ja: ロックを解除すると、@user によって加えられた変更で保存されていないものはすべて失われます。

en: Error while checking server index status: @message
ja: サーバーのインデックス状況確認中にエラーが発生しました: @message

en: There is 1 item indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>) | There are @count items indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>)
ja[0]: サーバーではこのインデックス用に @count 個のアイテムがインデックスされています。(<a href=":url">詳しい情報</a>)
ja[1]: サーバーではこのインデックス用に @count 個のアイテムがインデックスされています。(<a href=":url">詳しい情報</a>)

en: The data types which can be used for indexing fields in this index. Whether a type is supported depends on the backend of the index's server. If a type is not supported, the fallback type that will be used instead is shown, too.
ja: このインデックスにおいてフィールドのインデックスに使えるデータ型です。どのようなデータ型がサポートされているかはインデックスのサーバーのバックエンドによって決まります。もし特定のデータ型がサポートされていなければ、その代わりに使われるデータ型が表示されます。

en: Boolean fields can only have one of two values: true or false.
ja: 真偽値には2つの値のうちの1つを入れることができます（trueもしくはfalse）。

en: Contains integer values.
ja: 整数値を取ります。

en: String fields are used for short, keyword-like character strings where you only want to find complete field values, not individual words.
ja: 文字列フィールドは短いキーワードのような文字列に対して、個々の単語ではなく完全なフィールド値を検索したい場合に使用します。

en: Fulltext fields are analyzed fields which are made available for fulltext search. This data type should be used for any fields (usually with free text input by users) which you want to search for individual words.
ja: フルテキストフィールドはフルテキスト検索に利用可能なフィールドです。このデータ型はテキスト内の単語を検索したい場合に使うことが推奨されます。通常はユーザーが自由にテキスト入力できるフィールドに対して使われます。

en: Which bundles should be indexed?
ja: どのバンドルをインデックスしますか？

en: Which languages should be indexed?
ja: どの言語をインデックスしますか？

en: Clear all search indexes.
ja: 全ての検索インデックスを削除する。

en: Apply to selected items
ja: 選択したアイテムに適用

en: Start indexing now
ja: 今すぐにインデックスを行う

en: The "Start indexing now" form allows indexing items manually right away, with a batch process. Otherwise, items are only indexed during cron runs. The form might be disabled if indexing is currently not possible for some reason, or not necessary.
ja: 「今すぐにインデックスを行う」を押すと、バッチ処理を利用してその場でアイテムをインデックスすることができます。押さなければ、Cronの実行時にしかインデックスが行われません。何らかの理由でインデックスが不可能な場合や、必要ではない場合は、このフォームは無効化されます。

en: This will queue all items on this index for reindexing. Previously indexed data will remain on the search server, so searches on this index will continue to yield results.
ja: 全てのアイテムをインデックス待ちの状態にします。このインデックスに対する検索が引き続き行えるように、過去のインデックスデータは検索サーバーに残されます。

en: Clear all search indexes on the search server @server.
ja: 検索サーバー@serverの全ての検索インデックスを削除する。

en: Only those selected
ja: 選択したもののみ

en: <p>The data type of a field determines how it can be used for searching and filtering. The boost is used to give additional weight to certain fields, for example titles or tags.</p> <p>For information about the data types available for indexing, see the <a href=":url">data types table</a> at the bottom of the page.</p>
ja: <p>フィールドのデータ型はそのデータが検索や絞り込みでどのように使われるかを決めます。ブースト値はタイトルやタグといった特定のフィールドを重み付けしたいときに使用します。</p> <p>インデックスに使用できるデータ型についてはページ最下部にある<a href=":url">データ型</a> の表をご覧ください。</p>

en: All content was scheduled for <a href=":url">reindexing</a> so the new settings can take effect.
ja: 新しい構成を反映するため、全てのコンテンツが<a href=":url">再インデックス</a>待ちの状態になりました。

en: Select one or more datasources of items that will be stored in this index.
ja: このインデックスに保存するアイテムのデータソースを一つ以上選択してください。
