Search API (8.x-1.35) - en to ar translation catalogue (97 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: all
ar: الكل

en: Tag
ar: وسم

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: none
ar: لا شيء

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: ID
ar: المعرف ID

en: Configure
ar: ضبط

en: Options
ar: الخيارات

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Done
ar: تمّ

en: Page
ar: الصفحة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Never
ar: أبدا

en: Roles
ar: الأدوار

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Processors
ar: المعالجات

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: Ignore
ar: تجاهل

en: String
ar: المقطع

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Operator
ar: العامل

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Languages
ar: اللغات

en: Search fields
ar: بحث الحقول

en: or
ar: أو

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Index
ar: الفهرس

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Exception
ar: الاستثناء

en: Hide
ar: إخفاء

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: empty
ar: فارغ

en: Offset
ar: الإزاحة

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Search content
ar: البحث ضمن المحتوى

en: and
ar: و

en: field
ar: حقل

en: Cache options
ar: خيارات التخزين المؤقت

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Sum
ar: المجموع

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: HTML filter
ar: مرشح إتش.تي.إم.إل

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ar: عدد أحرف الكلمة التي يجب أن تحتوي عليها الكلمة حتى تتم فهرستها. القيم الأقل يعني رتبة أفضل لنتائج البحث و لكن يتسبب في كبر حجم قاعدة البيانات. كل استعلام بحث يجب أن يحتوي على الأقل على كلمة واحدة بهذا العدد من الأحرف (أو أطول).

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Save and add fields
ar: حفظ وإضافة الحقول

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
