Search API Decoupled (1.0.0-alpha34) - en to hu translation catalogue (66 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Next
hu: Következő

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: Weight
hu: Súly

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: URL
hu: Webcím

en: ID
hu: Azonosító

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Page
hu: Oldal

en: Filter
hu: Szűrő

en: Sortable
hu: Rendezhető

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Full
hu: Teljes

en: Search results
hu: Találatok

en: Limit
hu: Korlát

en: Greater than
hu: Nagyobb jel

en: Less than
hu: Kisebb jel

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: Sorting
hu: Rendezés

en: Orientation
hu: Tájolás

en: Facet
hu: Finomító

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Pager
hu: Lapozó

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Default sort
hu: Alapértelmezés szerinti rendezés

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Relevance
hu: Relevancia

en: Default sort order
hu: Alapértelmezés szerinti rendezés

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Greater than or equal
hu: Nagyobb vagy egyenlő

en: Less than or equal
hu: Kisebb vagy egyenlő

en: Search index
hu: Keresési index

en: Show title
hu: Cím megjelenítése

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Equal
hu: Egyenlő

en: Not equal
hu: Nem egyenlő

en: Add element
hu: Új elem

en: Search block
hu: Keresés blokk

en: Pager type
hu: Lapozótípus

en: Add endpoint
hu: Végpont hozzáadása

en: Edit endpoint
hu: Végpont szerkesztése

en: Delete endpoint
hu: Végpont törlése

en: Searched fields
hu: Keresett mezők

en: Redirect path
hu: Átirányítási útvonal

en: No results behavior
hu: Nulla eredmény esetén

en: Endpoints
hu: Végpontok

en: Element title
hu: Elem címe

en: Show label
hu: Címke mutatása

en: Exposed Filter
hu: Felfedett szűrő

en: Sortable for @field
hu: @field rendezhető

en: Filter by element name
hu: Szűrés elemnév szerint
