Search API Decoupled (1.0.0-alpha36) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Page
pt: Página

en: Filter
pt: Filtrar

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Operator
pt: Operador

en: Full
pt: Completo

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Limit
pt: Limite

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Orientation
pt: Orientação

en: Facet
pt: Faceta

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Index
pt: Índice

en: Context
pt: Contexto

en: Pager
pt: Paginador

en: Columns
pt: Colunas

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Active filters
pt: Ativar Filtros

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Equal
pt: Igual

en: Search block
pt: Bloco de pesquisa

en: Excluded fields
pt: Campos excluídos

en: Pager type
pt: Tipo de paginador

en: Redirect path
pt: Caminho para redirecionamento

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Sorting options
pt: Opções de classificação

en: Sortable for @field
pt: Ordenável por @field

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
pt: Caminhos inseridos manualmente devem começar com um dos seguintes caracteres: / ? #
