Search API Field Map (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Search
it: Cerca

en: Site name
it: Nome del sito

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Usage
it: Utilizzo

en: About
it: Informazioni

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: The entity type
it: Il tipo di entità

en: Contains US ASCII characters only
it: Contiene solo caratteri US ASCII

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
