Search API Field Map (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Search
fr: Rechercher

en: Site name
fr: Nom du site

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Site Name
fr: Nom du Site

en: More information
fr: Plus d'information

en: Usage
fr: Utilisation

en: About
fr: À propos

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The entity type
fr: Le type d'entité

en: Contains US ASCII characters only
fr: Contient exclusivement des caractères US ASCII

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
