Search API Field Map (8.x-1.3) - en to de translation catalogue (17 entries)

en: Search
de: Suche

en: Site name
de: Name der Website

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Site Name
de: Name der Website

en: More information
de: Weitere Informationen

en: Usage
de: Verwendung

en: About
de: Über

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: The entity type
de: Der Entitätstyp

en: Contains US ASCII characters only
de: Enthält nur US-ASCII-Zeichen

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size

en: The bundle type
de: Der Subtyp
