Search API Field Map (8.x-1.4) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: URLs
uk: URL-адреси

en: Search
uk: Пошук

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Site Name
uk: Назва сайту

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: Usage
uk: Використання

en: About
uk: Про модуль

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Canonical URL
uk: Канонічний URL

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: The entity type
uk: Тип сутності

en: Contains US ASCII characters only
uk: Містить лише символи US ASCII

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
