Search API Field Map (8.x-3.0) - en to tr translation catalogue (15 entries)

en: Search
tr: Ara

en: Site name
tr: Site adı

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Usage
tr: Kullanım

en: About
tr: Hakkında

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: The entity type
tr: Varlık tipi

en: Contains US ASCII characters only
tr: Sadece ABD ASCII karakterleri içerir

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
