Search API Field Map (8.x-3.1) - en to pt translation catalogue (12 entries)

en: Search
pt: Pesquisar

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: More information
pt: Mais informações

en: About
pt: Sobre

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: Contains US ASCII characters only
pt: Contém apenas carateres US ASCII

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size
