Search API OpenSearch (2.2.0) - en to de translation catalogue (24 entries)

en: Username
de: Benutzername

en: Search
de: Suche

en: Password
de: Passwort

en: Synonyms
de: Synonyme

en: Advanced
de: Erweitert

en: Invalid URL
de: Ungültige URL

en: Object
de: Objekt

en: Date range
de: Zeitspanne

en: Secret Key
de: Geheimer Schlüssel

en: Date ranges
de: Datumsbereiche

en: - Disabled -
de: - Deaktiviert -

en: Connection
de: Verbindung

en: Access Key
de: Zugriffsschlüssel

en: If this field is left blank and the HTTP username is filled out, the current password will not be changed.
de: Wenn dieses Feld leer bleibt und der HTTP-Benutzername ausgefüllt wird, wird das aktuelle Kennwort nicht geändert.

en: HTTP Basic Authentication
de: HTTP-Basis-Authentifzierung

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
de: %type: @message in %function (Zeile %line in %file).

en: The connector plugin ID
de: Die Connector-Plugin-ID

en: Username for HTTP basic authentication
de: Benutzername für die HTTP-Basisauthentifizierung

en: Password for HTTP basic authentication
de: Passwort für die HTTP-Basisauthentifizierung

en: The connector could not be activated.
de: Der Konnektor konnte nicht aktiviert werden.

en: Index prefix
de: Index-Präfix

en: Date field that contains date ranges.
de: Datumsfeld mit Zeiträumen.

en: Date ranges.
de: Datumsbereiche.

en: Full text field to feed the spellcheck component.
de: Volltextfeld um die Rechtschreibprüfung zu befüllen.
