Search API Solr (4.2.9) - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: yes
nl: ja

en: Language
nl: Taal

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: error
nl: fout

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Summary
nl: Samenvatting

en: name
nl: naam

en: Upload
nl: Uploaden

en: Files
nl: Bestanden

en: no
nl: nee

en: hours
nl: uren

en: days
nl: dagen

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: months
nl: maanden

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Undefined
nl: Onbepaald

en: seconds
nl: seconden

en: minutes
nl: minuten

en: Standard
nl: Standaard

en: Multilingual
nl: Meertalig

en: Collection
nl: Collectie

en: Select
nl: Selecteren

en: years
nl: jaren

en: weeks
nl: weken

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Advanced configuration
nl: Geavanceerde instellingen

en: Domains
nl: Domeinen

en: milliseconds
nl: milliseconden

en: Additional information
nl: Aanvullende informatie

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Solr port
nl: Solr-poort

en: Solr path
nl: Solr-pad

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
nl: (@pending_docs verzonden maar nog niet verwerkt)

en: URL field
nl: URL-veld

en: Any language
nl: Elke taal

en: HTTP method
nl: HTTP-methode

en: @autocommit_time before updates are processed.
nl: @autocommit_time voordat de updates verwerkt zijn.

en: (@index_size on disk)
nl: (@index_size op schijf)

en: Basic Auth
nl: Basisverificatie

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.
