Search API Solr (4.3.9) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: list
pt: lista

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: yes
pt: sim

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: error
pt: erro

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Password
pt: Senha

en: none
pt: nenhum

en: Label
pt: Etiqueta

en: Summary
pt: Resumo

en: name
pt: nome

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Files
pt: Ficheiros

en: no
pt: não

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Advanced
pt: Avançado

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Undefined
pt: Indefinido

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: Clear
pt: Limpar

en: Query
pt: Consulta

en: Strict
pt: Apenas

en: Standard
pt: Padrão

en: details
pt: Detalhes

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Select
pt: Selecionar

en: Index
pt: Índice

en: years
pt: anos

en: Date range
pt: Intervalo das datas

en: empty
pt: vazio

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Advanced configuration
pt: Configuração avançada

en: Domains
pt: Domínios

en: milliseconds
pt: milissegundos

en: Additional information
pt: Informação adicional

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: not empty
pt: não vazio

en: URL field
pt: Campo de URL

en: HTTP method
pt: Método HTTP

en: HTTP Basic Authentication
pt: Autenticação Básica HTTP

en: Replace variables
pt: Substituir variáveis

en: Confirm delete recent log messages
pt: Confirme a exclusão de mensagens de registo de eventos recentes

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
pt: Tem a certeza de que querer eliminar os registos recentes?

en: One regular expression per line.
pt: Uma expressão regular por linha.

en: Index the original string in addition to the replacement.
pt: Indexar a string original além da substituição.
