Search API sorts (8.x-1.1) - en to cy translation catalogue (15 entries)

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Search
cy: Chwilio

en: Weight
cy: Pwysau

en: Field
cy: Maes

en: Display
cy: Dangos

en: status
cy: statws

en: Ascending
cy: Esgynnol

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Save settings
cy: Cadw gosodiadau

en: Default order
cy: Trefn rhagosod

en: Default sort
cy: Rhagosod dosbarthiad

en: Translate
cy: Cyfieithu
