Search API Synonym (2.0.0) - en to hi translation catalogue (46 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Language
hi: भाषा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Import
hi: आयात करें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Filter
hi: फिल्टर

en: active
hi: उपलब्ध

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Example
hi: उदाहरण

en: Cron settings
hi: क्रॉन सेटिंग्स

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: author
hi: लेखक

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Apply
hi: लागू करें

en: About
hi: के बारे में

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में
