Search API Synonym (3.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (58 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: File
pt: Arquivo

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Settings
pt: Configurações

en: Import
pt: Importar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Never
pt: Nunca

en: Filter
pt: Filtrar

en: active
pt: ativo

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: Merge
pt: Juntar

en: Example
pt: Exemplo

en: Tab
pt: Aba

en: Cron settings
pt: Configurações do Cron

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: author
pt: autor

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: inactive
pt: inativo

en: About
pt: Sobre

en: Comma
pt: Virgula

en: Semicolon
pt: Ponto-e-vírgula

en: Import file
pt: Importar arquivo

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Active status
pt: Status ativo

en: No filter
pt: Sem filtro

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Changed year + month
pt: Ano e mês da mudança

en: Changed year
pt: Ano da mudança

en: Changed month
pt: Mês da mudança

en: Changed day
pt: Dia da mudança

en: Changed week
pt: Semana da mudança
