Search API Synonym (8.x-1.1) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Language
it: Lingua

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Settings
it: Impostazioni

en: Import
it: Importa

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Filter
it: Filtra

en: active
it: attivo

en: Authored by
it: Creato da

en: Merge
it: Fusione

en: Example
it: Esempio

en: Tab
it: Scheda

en: Cron settings
it: Impostazioni cron

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: author
it: autore

en: Changed
it: Modificato

en: Interval
it: Intervallo

en: About
it: Informazioni

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Active status
it: Stato attivo

en: No filter
it: Nessun filtro

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Changed year + month
it: Anno + mese di modifica

en: Changed year
it: Anno di modifica

en: Changed month
it: Mese di modifica

en: Changed day
it: Giorno di modifica

en: Changed week
it: Settimana di modifica
