Search API Synonym (8.x-1.0) - en to es translation catalogue (54 entries)

en: Status
es: Estado

en: Type
es: Tipo

en: Author
es: Autor

en: List
es: Listado

en: Language
es: Idioma

en: File
es: Archivo

en: Search
es: Buscar

en: None
es: Ninguno

en: Synonyms
es: Sinónimos

en: Settings
es: Configuración

en: Import
es: Importar

en: Updated
es: Actualizado

en: Created
es: Creado

en: All
es: Todo(s)

en: Filter
es: Filtro

en: active
es: activo

en: Authored by
es: Escrito por

en: Merge
es: Fusionar

en: Example
es: Ejemplo

en: Cron settings
es: Configuración de Cron

en: Created date
es: Fecha de creación

en: Updated date
es: Fecha de modificación

en: Delimiter
es: Delimitador

en: author
es: autor

en: Plugin
es: Extensión

en: Changed
es: Modificado

en: Interval
es: Intervalo

en: inactive
es: inactivo

en: About
es: Acerca de

en: Word
es: Palabra

en: Comma
es: Coma

en: Semicolon
es: Punto y coma

en: Import file
es: Importar archivo

en: Overwrite
es: Sobreescribir

en: Created year + month
es: Creado el año + mes

en: Created year
es: Año de creación

en: Created month
es: Mes de creación

en: Created day
es: Día de creación

en: Created week
es: Semana de creación

en: Active status
es: Estado activo

en: No filter
es: Sin filtro

en: Changed date
es: Fecha de modificación

en: Author uid
es: Uid del autor

en: Date in the form of CCYYMMDD.
es: Fecha con la forma SSAAMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
es: Fecha con la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
es: Fecha en el formato YYYY

en: Date in the form of MM (01 - 12).
es: Fecha el el formato MM (01-12)

en: Date in the form of DD (01 - 31).
es: Fecha en el formato DD (01-31)

en: Date in the form of WW (01 - 53).
es: Fecha en el formato WW (01-53)

en: Changed year + month
es: Año + mes cambiado

en: Changed year
es: Año cambiado

en: Changed month
es: Mes cambiado

en: Changed day
es: Día cambiado

en: Changed week
es: Semana cambiada
