Search Autocomplete (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Enabled
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Field
fr: Champ

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: Search Keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: All
fr: Tout

en: Fields
fr: Champs

en: Warning
fr: Avertissement

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Human readable name
fr: Nom affiché

en: author
fr: auteur

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Apply
fr: Appliquer

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Row
fr: Ligne

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Path settings
fr: Paramètres de chemin

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Search Block
fr: Bloc de Recherche

en: Master
fr: Principal

en: Minimum keyword size that uncouple autocomplete search
fr: Nombres de caractères  minimums provoquant des suggestions d'autocomplétion

en: Limit of the autocomplete search result
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion

en: Administer Search Autocomplete
fr: Administrer Search Autocomplete

en: Access administration panel for autocompletion settings.
fr: Accéder au panneau d'administration pour les paramètres d'autocomplétion.

en: Use Search Autocomplete
fr: Utiliser Search Autocomplete

en: HOW - How to display Search Autocomplete suggestions?
fr: COMMENT - Comment afficher les suggestions de Search Autocomplete ?

en: WHAT - What to display in Search Autocomplete suggestions?
fr: QUOI - Quelles suggestions afficher dans Search Autocomplete ?

en: Choose which data should be added to autocompletion suggestions.
fr: Choisir quelles données doivent être ajoutées aux suggestions d'autocomplétion.

en: ADVANCED - Advanced options
fr: AVANCÉ - Options avancées

en: ID selector for this form
fr: Identifiant (ID) de sélection pour ce formulaire

en: You have no fields. Add some to your view.
fr: Vous n'avez aucun champ. Ajoutez-en à votre vue.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
fr: Le nom système doit contenir uniquement des lettres, des nombres, des tirets et des tirets bas.

en: All field aliases must be unique
fr: Tous les alias de champ doivent être uniques

en: Use fields as row data.
fr: Utiliser les champs comme données de ligne.

en: Alias for @id
fr: Alias pour @id

en: Alias for ID
fr: Alias pour l'ID
