Search Autocomplete (8.x-1.2) - en to tr translation catalogue (42 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Operations
tr: İşlemler

en: Enabled
tr: Etkin

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Field
tr: Alan

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Path
tr: Yol

en: Search Keywords
tr: Arama Anahtar Kelimeleri

en: Options
tr: Seçenekler

en: All
tr: Tümü

en: Fields
tr: Alanlar

en: Warning
tr: Uyarı

en: Desc
tr: Azalan

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Human readable name
tr: İnsan tarafından okunabilir ad

en: author
tr: yazar

en: Selector
tr: Seçici

en: Apply
tr: Uygula

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Alias
tr: Takma ad

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Row
tr: Satır

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Path settings
tr: Yol ayarları

en: Clear all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Name (raw)
tr: Ad (işlenmemiş)

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: You have no fields. Add some to your view.
tr: Alanınız yok. Görünümünüze alan ekleyin.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
tr: Makine tarafından okunabilir ad yalnızca harf, rakam, tire ve alt çizgi içermelidir.

en: All field aliases must be unique
tr: Tüm alan diğer adları benzersiz olmalıdır

en: Use fields as row data.
tr: Satır verisi olarak alanları kullan.

en: Alias for @id
tr: @id için diğer ad

en: Alias for ID
tr: Kimlik için takma ad
