Search Autocomplete (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Enabled
pt: Ativado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Search Keywords
pt: Procurar palavras-chave

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Todos

en: Fields
pt: Campos

en: Warning
pt: Aviso

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Human readable name
pt: Nome para leitura humana

en: author
pt: autor

en: Apply
pt: Aplicar

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Row
pt: Linha

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Path settings
pt: Definições do caminho

en: Clear all caches
pt: Limpar todas as caches

en: Name (raw)
pt: Nome (em bruto)

en: Master
pt: Principal

en: You have no fields. Add some to your view.
pt: Não tem campos. Adiciona alguns à sua view.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
pt: O nome máquina deve conter apenas letras, números, travessões e sublinhados.

en: All field aliases must be unique
pt: Todos os campos alternativos devem ser únicos.

en: Use fields as row data.
pt: Use campos como dados de linha.

en: Alias for @id
pt: Caminho alternativo para @id

en: Alias for ID
pt: ID alternativo
