Sector Distribution (8.x-2.0-beta1) - en to sv translation catalogue (282 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Register
sv: Registrera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: hidden
sv: dold

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: <none>
sv: &lt;ingen&gt;

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Titles
sv: Titlar

en: Back to top
sv: Tillbaka till toppen

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Count
sv: Antal

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: General
sv: Allmän

en: Start
sv: Från

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Last
sv: Sista

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Gender
sv: Kön

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: Languages
sv: Språk

en: First
sv: Första

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Revision
sv: Version

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Completed
sv: Slutförd

en: Content settings
sv: Inställningar för innehåll

en: Relationship
sv: Relation

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: medium
sv: mellan

en: Apply
sv: Applicera

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: simple
sv: enkel

en: Permission
sv: Behörighet

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Global
sv: Globalt

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Locked
sv: Låst

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: anonymous user
sv: gäst

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: IP address
sv: IP-adress

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Filter by type
sv: Filtrera efter typ

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Media Browser
sv: Medialäsare

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Resource
sv: Resurs

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Show more
sv: Visa fler

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Last accessed
sv: Senaste åtkomst

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Master
sv: Huvud

en: Wide
sv: Bred

en: Resource type
sv: Typ av resurs

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.

en: A boolean indicating whether the node is published.
sv: En boolesk som anger huruvida noden publicerats eller ej.

en: With selection
sv: Med urval

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Entity browser
sv: Objektläsare

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.
