Securimage CAPTCHA (9.1.1) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Type
ja: タイプ

en: Image
ja: 画像

en: none
ja: なし

en: Audio
ja: オーディオ

en: Code
ja: コード

en: Example
ja: 例

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Code length
ja: コードの長さ

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Characters to use in the code
ja: コードに使用する文字

en: Challenge description
ja: 認証問題の説明

en: Math Question
ja: 計算問題

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90).
ja: 背景色に使用する、16進のカラーコード（#FFF や #FFCE90 等）を入力してください。

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ja: テキスト色に使用する、16進のカラーコード (#000 や #004283 等) を入力してください。

en: Distortion and noise
ja: ゆがみとノイズ

en: Distortion level
ja: ゆがみレベル

en: Noise level
ja: ノイズのレベル

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ja: 画像CAPTCHA背景色・文字色・ファイルフォーマットの設定。

en: @level - no distortion
ja: @level - ゆがみなし

en: @level - low
ja: @level - 低

en: @level - medium
ja: @level - 中

en: @level - high
ja: @level - 高
