Seeds - Drupal Starter Kit (8.x-7.3) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Search
id: Pencarian

en: Image
id: Gambar

en: Help
id: Bantuan

en: Upload
id: Unggah

en: Page title
id: Judul halaman

en: Anonymous
id: Anonim

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: White
id: Putih

en: Document
id: Dokumen

en: Tabs
id: Tab

en: Select
id: Pilih

en: Audio file
id: File Audio

en: Offset
id: Letak

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Video file
id: File Video

en: Secondary
id: Sekunder

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Site header
id: Kepala situs

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
id: Mulai ketikkan judul sepotong konten untuk memilihnya. Anda juga dapat memasukkan jalur internal seperti %add-node atau URL eksternal seperti %url. Masukkan %front untuk link ke halaman depan.

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer
