Select (or other) (4.2.1) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Fields
it: Campi

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: About
it: Informazioni

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: No placeholder
it: Nessun segnaposto
