Select (or other) (4.2.1) - en to pt translation catalogue (8 entries)

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Fields
pt: Campos

en: Applications
pt: Aplicações

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: About
pt: Sobre

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: No placeholder
pt: Sem placeholder
