Select (or other) (4.2.1) - en to uk translation catalogue (11 entries)

en: - None -
uk: - Немає -

en: Fields
uk: Поля

en: Applications
uk: Програми

en: Select list
uk: Список вибору

en: Check boxes/radio buttons
uk: Прапорці/радіокнопки

en: - Other -
uk: - Інше -

en: About
uk: Про модуль

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Other placeholder
uk: Інший заповнювач
