Select (or other) (4.2.2) - en to ja translation catalogue (8 entries)

en: - None -
ja: - なし -

en: Fields
ja: フィールド

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: About
ja: アバウト

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し
