Select (or other) (4.2.0) - en to id translation catalogue (7 entries)

en: - None -
id: - Tiada -

en: Fields
id: Bidang isian

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: About
id: Tentang

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: No placeholder
id: Tidak ada placeholder
