Semantica (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Login
fr: Identifiant

en: None
fr: Aucun(e)

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Text
fr: Texte

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Basic
fr: Basique

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Stacked
fr: Empilé

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Last page
fr: Dernière page

en: Site branding
fr: Identité du site

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Site header
fr: Entête du site

en: First page
fr: Première page

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Stackable
fr: Superposable
