Semantica (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Login
uk: Вхід

en: None
uk: Немає

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Text
uk: Текст

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Custom
uk: Власний

en: Basic
uk: Основні

en: User login
uk: Вхід

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Do not display
uk: Не показувати

en: Logout
uk: Вихід

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: mobile
uk: мобільний

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: sort ascending
uk: впорядкувати за зростанням

en: sort descending
uk: впорядкувати за спаданням

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: Site header
uk: Верхній колонтитул сайту

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: tablet
uk: планшет

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії
