Semantic UI (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Select all rows in this table
it: Seleziona tutte le righe in questa tabella

en: Deselect all rows in this table
it: Deseleziona tutte le righe in questa tabella

en: Installed
it: Installato

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Pagination
it: Paginazione

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: The block cannot be placed in this region.
it: Il blocco non può essere posizionato in questa regione.

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: First page
it: Prima pagina

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Version: @module-version
it: Versione: @module-version

en: Requires: @module-list
it: Richiede: @module-list

en: Required by: @module-list
it: Richiesto da: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
it: Nome macchina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
it[0]: La seguente motivazione impedisce la disinstallazione di @module.module_name:
it[1]: Le seguenti motivazioni impediscono la disinstallazione di @module.module_name:
