Shield (8.x-1.7) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Username
ja: ユーザー名

en: Administration
ja: 管理

en: Password
ja: パスワード

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: General
ja: 全般

en: - Please select -
ja: 選択してください

en: Exceptions
ja: 例外

en: About
ja: アバウト

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Shield settings
ja: Shield の設定

en: Set up credentials for an authenticated user. You can also decide whether you want to print out the credentials or not.
ja: ユーザー認証するための資格情報の設定を行ないます。また、資格情報を表示するかしないかを決めることができます。

en: Authentication message
ja: 認証メッセージ

en: The message to print in the authentication request popup. You can use [user] and [pass] to print the user and the password respectively. You can leave it empty, if you don't want to print out any special message to the users.
ja: このメッセージは認証を要求するポップアップに表示されます。[user] や [pass] を使うとユーザー名やパスワードを表示することができます。ユーザーに対してメッセージを表示したくない場合は何も入力しないでください。

en: Allow command line access
ja: コマンドラインからのアクセスを許可

en: When the site is accessed from command line (e.g. from Drush, cron), the shield should not work.
ja: コマンドライン（Drush や cron など）からアクセスしたときに Shield を動作させません。
