Shortcuts View (1.0.0) - en to da translation catalogue (24 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Desc
da: Faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Shortcut
da: Genvej

en: Apply
da: Udfør

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: Adding and removing shortcuts
da: Tilføj og fjern genveje

en: Displaying shortcuts
da: Vis genveje

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
da: Lader brugerne vedligeholde en tilpasset liste af genveje.

en: Administering shortcuts
da: Administration af genveje

en: Choosing shortcut sets
da: Valg af genvejsgrupper

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
da: Brugere med tilladelse til at skifte genvejsgrupper kan vælge en genvejsgruppe fra fanen Genveje på deres brugerprofil.

en: Asc
da: Stigende

en: Shortcut set
da: Tilføj genvejsgruppe

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
da: Med Shortcut-modulet kan brugerne oprette grupper af <em>genveje</em> til hyppigt besøgte sider på sitet. Genveje håndteres i <em>grupper</em>. Alle brugere med tilladelsen <em>Vælg enhver genvejsgruppe</em> kan vælge en genvejsgruppe oprettet af enhver anden bruger på sitet. Se håndbogens afsnit om <a href=":shortcut">Shortcut-modulet</a> for mere information.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
da: Brugere med tilladelsen <em>Administrér genveje</em> kan håndtere genvejsgrupper og redigere genveje i grupper på <a href=":shortcuts">genvejsadministrationssiden</a>.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
da: Vælg hvilken genvejsgruppe du ønsker at bruge på fanen <a href=":shortcut-link">Genveje</a> på din brugerprofil.
