Shortcuts View (1.0.0) - en to id translation catalogue (21 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Apply
id: Terapkan

en: About
id: Tentang

en: Uses
id: Penggunaan

en: Adding and removing shortcuts
id: Menambah dan membuang shortcut

en: Displaying shortcuts
id: Menampilkan shortcut

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
id: Membolehkan anggota untuk mengelola daftar tautan pintasan.

en: Administering shortcuts
id: Mengelola shorcut

en: Choosing shortcut sets
id: Memilih setelan pintasan

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
id: Pengguna dengan kewenangan <em>memindahkan setelan pintasan</em> dapat memilih setelan pintasan untuk digunakan dari tab Pintasan pada halaman akun penggunanya.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Shortcut set
id: Set pintasan

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
id: Modul Pintasan memungkinkan pengguna untuk membuat kumpulan tautan <em>pintasan</em> ke halaman situs yang sering dikunjungi. Pintasan terdapat di dalam <em>set</em>. Setiap pengguna dengan kewenangan <em>Pilih set pintasan apa pun</em> dapat memilih set pintasan yang dibuat oleh siapa pun di situs. Untuk informasi lebih lanjut, lihat <a href=":shortcut">dokumentasi online untuk modul Shortcut (Pintasan</a>).

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
id: Pengguna dengan izin Kelola <em>pintasan</em> dapat mengelola set pintasan dan mengedit pintasan di dalam set dari <a href=":shortcuts">halaman administrasi Pintasan</a>.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
id: Tentukan set pintasan mana yang Anda gunakan pada <a href=":shortcut-link">tab Pintasan</a> di halaman akun Anda.
