Shortcuts View (1.0.0) - en to it translation catalogue (21 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Apply
it: Applica

en: About
it: Informazioni

en: Uses
it: Usa

en: Adding and removing shortcuts
it: Aggiungere e rimuovere scorciatoie

en: Displaying shortcuts
it: Visualizzare le scorciatoie

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
it: Permette agli utenti di gestire elenchi personalizzati di scorciatoie

en: Administering shortcuts
it: Amministrare le scorciatoie

en: Choosing shortcut sets
it: Selezionare gruppi di scorciatoie

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
it: Gli utenti con il permesso di cambiare il gruppo di scorciatoie possono sceglierne uno da utilizzare dalla scheda Scorciatoie nella pagina del proprio Profilo utente.

en: Master
it: Principale

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
it: Gli utenti con il permesso <em>Amministra le scorciatoie</em> possono gestire insiemi di scorciatoie e modificare i link dalla <a href=":shortcuts">pagina di amministrazione Scorciatoie</a>.
