Shortcuts View (1.0.0) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Apply
ja: 適用

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: Adding and removing shortcuts
ja: ショートカットの追加と削除

en: Displaying shortcuts
ja: ショートカットセットの表示

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ja: ショートカットリンクの一覧(カスタマイズ可能なもの)の管理をユーザーに許可する

en: Administering shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: Choosing shortcut sets
ja: ショートカットセットの選択

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ja: ショートカットセットの切り替え権限を持つユーザーは、ユーザーアカウントページのショートカットタブにて利用したいショートカットを選択することができます。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Shortcut set
ja: ショートカットセット

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
ja: Shortcut モジュールによって、サイトでよく訪れるページへの<em>ショートカット</em>リンクのセットを、ユーザーが作成できるようになります。ショートカットは<em>セット</em>の中に含まれます。<em>あらゆるショートカットセットを選択</em>権限を持つユーザーは、サイトのどのユーザーが作成したショートカットセットでも選択できます。より詳しい情報は、<a href=":shortcut">Shortcut モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ja: <em>ショートカットの管理</em>権限を持つユーザーは、<a href=":shortcuts">ショートカット管理ページ</a>で、ショートカットセットの管理とセットに含まれるショートカットの編集を行うことができます。

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ja: アカウントページの<a href=":shortcut-link">ショートカットタブ</a>に、どのショートカットセットを使用するか設定してください。
