Shorthand (4.0.10) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Created
it: Creato

en: Off
it: Spento

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Revert
it: Ripristina

en: Reference
it: Riferimento

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Story
it: Storia

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Text format
it: Formato del testo

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Text value
it: Valore testuale

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username
