Showcase Lite (8.x-1.2) - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Search
fr: Rechercher

en: Help
fr: Aide

en: Region
fr: Région

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: wide
fr: large

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Search...
fr: Chercher...

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fr: Un thème flexible, adaptatif, <em>mobile first</em>  permettant le changement de couleur composé de plusieurs régions.
