AI Sidekick (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Inline
it: In linea

en: here
it: qui

en: No preview
it: Nessuna anteprima

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Preview image style
it: Anteprima stile immagine

en: no preview
it: nessuna anteprima

en: The preview image will be shown while editing the content.
it: L'immagine di anteprima verrà visualizzata durante la modifica del contenuto.

en: Preview image style: @style
it: Stile immagine anteprima: @style
