Simple Google reCAPTCHA (8.x-1.0-beta4) - en to hu translation catalogue (36 entries)

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Message type
hu: Üzenet típusa

en: Secret key
hu: Titkos kulcs

en: Spam control
hu: Reklámszemét felügyelet

en: About
hu: Leírás

en: Form IDs
hu: Űrlapazonosítók

en: Site key
hu: Webhelykulcs

en: Custom error message
hu: Egyedi hibaüzenet

en: Handler settings
hu: Kezelő beállítások

en: reCAPTCHA settings
hu: reCAPTCHA beállítások

en: Provides simple integration with Google reCaptcha, keeping forms and webforms secure.
hu: Egyszerű integráció a Google reCAPTCHA-val, ami szavatolja az űrlapok biztonságát.

en: Configure Simple Google reCaptcha verification
hu: <em>Simple Google reCaptcha</em> ellenőrzés beállítása

en: Administer Simple Google reCaptcha
hu: <em>Simple Google reCaptcha</em> adminisztrációja

en: Access configuration of Simple GOogle reCaptcha module.
hu: Hozzáférés a <em>Simple Google reCaptcha</em> modul konfigurációjához.

en: Bypass Simple Google reCaptcha verification
hu: <em>Simple Google reCaptcha</em> ellenőrzés megkerülése

en: Bypass Simple Google reCaptcha verification added to forms.
hu: Az űrlapokhoz rendelt <em>Simple Google reCaptcha</em> ellenőrzés megkerülése.

en: Simple Google reCaptcha - Webform integration
hu: <em>Simple Google reCaptcha</em> – <em>Webform</em> integráció

en: Provides Simple Google reCaptcha webform handler.
hu: <em>Simple Google reCaptcha</em> űrlapkezelőt biztosít.

en: Adds reCaptcha protection to the webform.
hu: reCaptcha védelmet biztosít az űrlaphoz.

en: reCaptcha site key will be used in the HTML/JS code to render and handle reCaptcha widget.
hu: A reCaptcha webhely kulcs („site key”) lesz használatban a HTML/JS kódban a reCaptcha felületi elem megjelenítéséhez és kezeléséhez.

en: Secret key will be used internally to connect with reCaptcha API and verify responses.
hu: A reCaptcha API-hoz való kapcsolódáshoz és a kapott válaszok ellenőrzéséhez használt titkos kulcs („secret key”).

en: This Drupal 8 module provides reCAPTCHA v2 integration, it is crafted to work with different caching strategies, with multiple forms displayed on the same page.
hu: Ez a Drupal 8 modul reCAPTCHA v2 integrációt biztosít, amely együttműködik többféle gyorsítótárazási stratégiával, akár több űrlap azonos oldalon történő egyidejű megjelenítése esetén is.

en: Visit the <a href=":project_link">Simple Google reCaptcha project pages</a> on Drupal.org for more information.
hu: További tudnivaló a Drupal.org-on <a href=":project_link"><em>Simple Google reCaptcha</em> projektoldalon</a> található angol nyelven.

en: reCAPTCHA type
hu: reCAPTCHA típusa

en: reCAPTCHA v2 (checkbox)
hu: reCAPTCHA v2 (jelölőnégyzet)

en: reCAPTCHA v3 (invisible)
hu: reCAPTCHA v3 (láthatatlan)

en: desired reCAPTCHA score
hu: A kívánt reCAPTCHA pontszám

en: reCAPTCHA v3 returns a score (100 is very likely a good interaction, 0 is very likely a bot). Based on the score, you can decide when to block form submissions.
hu: A reCAPTCHA v3 egy pontszámot ad vissza (100 nagy eséllyel emberi interakció, 0 vélhetően robot). A pontszám alapján lesz eldöntve az űrlapbeküldések meggátlása.

en: This error message will be shown when reCAPTCHA validation will fail.
hu: Ez a hibaüzenet lesz megjelenítve a reCAPTCHA érvényesítés sikertelensége esetén.

en: reCAPTCHA v2 checkbox
hu: reCAPTCHA v2 jelölőnégyzet

en: There was an error during validation of your form submission, please try to reload the page and submit form again.
hu: Hiba történt az űrlapbeküldés érvényesítésekor, az oldal újratöltése és az űrlap ismételt kitöltése szükséges.

en: reCAPTCHA validation failed, error codes: @errors
hu: A reCAPTCHA érvényesítés sikertelen, a hibakódok: @errors

en: reCAPTCHA validation failed, reCAPTCHA score too low: @score (desired score was @desired_score)
hu: A reCAPTCHA érvényesítése sikertelen, a pontszám túl alacsony: @score (a kívánt pontérték @desired_score volt)

en: Simple reCAPTCHA config
hu: Simple reCAPTCHA konfiguráció

en: Secret key v3
hu: v3-as titkos kulcs („secret key”)

en: Desired v3 score
hu: Kívánt v3-as pontszám
