Simple XML sitemap (4.2.3) - en to uk translation catalogue (100 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Images
uk: Зображення

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: disabled
uk: вимкнено

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: default
uk: замовчування

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Types
uk: Типи

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: Path
uk: Шлях

en: Custom links
uk: Власні посилання

en: Display
uk: Показ

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: never
uk: ніколи

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Never
uk: Ніколи

en: Submission URL
uk: URL для надсилання

en: Random
uk: Випадково

en: Search engine
uk: Пошукова система

en: Caption
uk: Підпис

en: Engines
uk: Рушії

en: Inclusion
uk: Долучення

en: Excluded
uk: Вилучений

en: Base URL
uk: Базовий URL

en: Index
uk: Індекс

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Search engines
uk: Пошукові системи

en: Yandex
uk: Яндекс

en: pending
uk: очікує

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: yearly
uk: щорічно

en: monthly
uk: щомісяця

en: Link count
uk: Кількість посилань

en: Variants
uk: Варіанти

en: hourly
uk: погодинно

en: SEO
uk: Оптимізація для пошукових систем

en: always
uk: завжди

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: Last modification date
uk: Дата останньої зміни

en: Administrative description
uk: Адміністративний опис

en: Change frequency
uk: Частота зміни

en: Sitemap file
uk: Файл мапи сайту

en: Number of sitemaps in this index
uk: Кількість мап сайту у індексі

en: Sitemap URL
uk: URL-адреса мапи сайту

en: Number of URLs in this sitemap
uk: Кількість URL-адрес в цій мапі сайту

en: URL location
uk: URL-адреса місця розташування. location

en: Entities
uk: Сутності

en: Initializing...
uk: Ініціалізація...

en: Default base URL
uk: Базовий URL за замовчуванням

en: Yep
uk: Так

en: Translation set
uk: Набір перекладів

en: Excluded languages
uk: Виключені мови

en: - Not specified -
uk: - Не зазначено -

en: Simple XML Sitemap
uk: Проста XML мапа сайту

en: Administer sitemap settings
uk: Адміністрування налаштувань мапи сайту

en: Maximum links in a sitemap
uk: Максимальна кількість посилань у мапі сайту

en: Missing PHP xmlwriter extension
uk: Відсутнє розширення PHP xmlwriter

en: Max links
uk: Максимум посилань

en: Remove duplicates
uk: Вилучити дублікати

en: The priority entities of this type will have in the eyes of search engine bots.
uk: Пріоритетні сутності цього типу будуть під наглядом пошукових роботів.

en: Exclude duplicate links
uk: Виключити дублікати посилань

en: Settings for this entity can be overridden here.
uk: Налаштування для цієї сутності можна змінити тут.

en: Skip untranslated
uk: Пропустити неперекладене

en: Skip non-existent translations
uk: Пропустити неіснуючі переклади

en: Enabled entity types
uk: Увімкнені типи сутностей

en: Entity bundle settings
uk: Налаштування пакета сутностей

en: The base URL is invalid.
uk: Базова URL-адреса недійсна.

en: On every cron run
uk: Під час кожного запуску крону

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Submission interval
uk: Інтервал подань

en: Include images
uk: Включити зображення

en: The frequency with which entities of this type change. Search engine bots may take this as an indication of how often to index them.
uk: Частота, з якою змінюються сутності цього типу. Пошукові боти можуть сприймати це як показник того, як часто їх індексувати.

en: Determines if images referenced by entities of this type should be included in the sitemap.
uk: Визначає, чи слід включати зображення, на які посилаються сутності цього типу, до мапи сайту.

en: Sitemap generation interval
uk: Інтервал створення мапи сайту

en: The sitemap will be generated according to this interval.
uk: Мапа сайту буде згенерована відповідно до цього інтервалу.

en: Include images of custom links
uk: Додати зображення користувацьких посилань

en: If a custom link points to an entity, include its referenced images in the sitemap.
uk: Якщо власне посилання вказує на сутність, додайте зображення, на які воно посилається, до мапи сайту.

en: Exclude languages
uk: Виключити мови

en: There will be no links generated for languages checked here.
uk: Для мов, позначених тут, посилання не створюватимуться.

en: Entities per queue item
uk: Сутності на елемент черги

en: Arbitrary URL generator
uk: Генератор довільних URL-адрес

en: Custom URL generator
uk: Генератор користувацьких URL-адрес

en: Generates URLs set in admin/config/search/simplesitemap/custom.
uk: Згенерувати URL-адреси, встановлені в admin/config/search/simplesitemap/custom.
